
TÜKÖRTERÁPIA
Az agy újratanítása mozgássérülés esetén
A tükörterápia egy különleges rehabilitációs módszer, amely az agy vizuális és motoros érzékelésének befolyásolásával segíti a mozgás újratanulását és a fájdalom csökkentését.
Eredetileg végtag-amputáción átesett páciensek fantomfájdalmának enyhítésére fejlesztették ki, de ma már számos neurológiai és mozgásszervi probléma esetén sikeresen alkalmazható.
Hogyan működik a tükörterápia?
A módszer során az ép végtagot egy tükörrel szemben mozgatjuk, miközben a páciens a tükröt figyeli. Az agy úgy érzékeli, mintha a bénult vagy fájó végtag is teljes értékűen mozogna, így segíthet a mozgás újratanításában és a fájdalom csökkentésében.
Milyen problémák esetén lehet hatékony?
✔️ Stroke utáni kéz- és lábbénulás (hemiparesis, hemiplegia) – Segíthet a mozgás újraindításában és az agy újrakapcsolódásában.
✔️ Komplex regionális fájdalom szindróma (CRPS I.)
– Enyhítheti a krónikus fájdalmat és fokozhatja az érintett végtag érzékelését.
✔️ Mozgásbeszűkülés vagy idegrendszeri eredetű mozgászavarok
– Amikor az egyik végtag mozgása sérült vagy teljesen hiányzik, a terápia segíthet az agy újratanulási folyamataiban.
✔️ Posztoperatív vagy sérülés utáni rehabilitáció
– Gyorsíthatja a mozgás visszanyerését és a fájdalom csökkentését.


Tudományos háttér és személyes tapasztalatok
A TestTérkép Fizioterápia szakmai vezetője, Bartos-Elter Bettina, neurológiai szakgyógytornászként már számos páciensnél alkalmazta sikeresen a tükörterápiát. Szakdolgozati kutatása során egy 16 éve stroke-on átesett páciensnél végzett intenzív terápiás kezelést. Az addig mozdulatlan jobb kézben újra megjelentek az önálló mozgások, és a páciens apróbb tárgyak felvételére is képessé vált.
A tükörterápia forradalmi lehetőséget kínál a neurológiai rehabilitációban, hiszen az agy plaszticitását kihasználva képes újraépíteni a mozgásmintákat.
Ha érdekel, hogy számodra vagy hozzátartozód számára hasznos lehet-e ez a módszer, keress minket bizalommal!